Milà-Sanremo

Milà-Sanremo
Milà-Sanremo
Detalls de la cursa
Datamarç
RegióItàlia Itàlia
Nom catalàMilà-Sanremo
Nom localMilano-Sanremo (italià)
Disciplinacarretera
CompeticióUCI World Tour
Tipusclàssica
OrganitzadorRCS Sport
Webhttp://www.milanosanremo.it/
Història
Primera edició1903
Edicions109 (fins al 2018)
Primer vencedor Lucien Petit-Breton (FRA)
Més triomfs Eddy Merckx (BEL) (7)
Darrer vencedor Vincenzo Nibali (POL)
ediciórecent Milà-Sanremo 2018
Modifica dades a Wikidata

La clàssica ciclista Milà-Sanremo és una de les proves amb més història i importància del calendari ciclista italià i mundial. Entre 1989 i 2004 va formar part del calendari de la Copa del Món de ciclisme i actualment forma part del calendari UCI World Tour.

És una prova d'un dia, sobre un recorregut d'uns 300 quilòmetres, amb diverses pujades com el Passo del Turchino o el Poggio. És coneguda amb el sobrenom de classicissima o cursa de primavera i acostuma a disputar-se el darrer dissabte de març. La primera edició es celebrà el 1907 i des d'aleshores ha estat ininterrompuda excepte en els períodes de les guerres mundials. Entre els vencedors de la prova destaquen Eddy Merckx (vencedor en 7 ocasions) o el català Miquel Poblet.

Palmarès

AnyVencedorSegonTercer
1907França Lucien Petit-BretonFrança Gustave GarrigouItàlia Giovanni Gerbi
1908Bèlgica Cyrille van HauwaertItàlia Luigi GannaFrança André Pottier
1909Itàlia Luigi GannaFrança Émile GeorgetItàlia Giovanni Cuniolo
1910França Eugène ChristopheItàlia Giovanni CocchiItàlia Giovanni Marchese
1911França Gustave GarrigouFrança Louis TrousselierItàlia Luigi Ganna
1912França Henri PélissierFrança Gustave GarrigouBèlgica Jules Masselis
1913Bèlgica Odile DefrayeBèlgica Louis MottiatItàlia Ezio Corlaita
1914Itàlia Ugo AgostoniItàlia Carlo GalettiFrança Charles Crupelandt
1915Itàlia Ezio CorlaitaItàlia Luigi LucottiItàlia Angelo Gremo
1916. No disputada per culpa de la Primera Guerra Mundial
1917Itàlia Gaetano BelloniItàlia Costante GirardengoItàlia Angelo Gremo
1918Itàlia Costante GirardengoItàlia Gaetano BelloniItàlia Ugo Agostoni
1919Itàlia Angelo GremoItàlia Costante GirardengoItàlia Giuseppe Olivieri
1920Itàlia Gaetano BelloniFrança Henri PelissierItàlia Costante Girardengo
1921Itàlia Costante GirardengoItàlia Giovanni BruneroItàlia Giuseppe Azzini
1922Itàlia Giovanni BruneroItàlia Costante GirardengoItàlia Bartolomeo Aimo
1923Itàlia Costante GirardengoItàlia Gaetano BelloniItàlia Giuseppe Azzini
1924Itàlia Pietro LinariItàlia Gaetano BelloniItàlia Costante Girardengo
1925Itàlia Costante GirardengoItàlia Giovanni BruneroItàlia Pietro Linari
1926Itàlia Costante GirardengoItàlia Nello CiaccheriItàlia Egidio Picchiottino
1927Itàlia Pietro ChesiItàlia Alfredo BindaItàlia Domenico Piemontesi
1928Itàlia Costante GirardengoItàlia Alfredo BindaItàlia Giovanni Brunero
1929Itàlia Alfredo BindaItàlia Leonida FrascarelliItàlia Pio Caimmi
1930Itàlia Michele MaraItàlia Pio CaimmiItàlia Domenico Piemontesi
1931Itàlia Alfredo BindaItàlia Learco GuerraItàlia Domenico Piemontesi
1932Itàlia Alfredo BovetItàlia Alfredo BindaItàlia Michele Mara
1933Itàlia Learco GuerraItàlia Alfredo BovetItàlia Pietro Rimoldi
1934Bèlgica Joseph DemuysereItàlia Giovanni CazzulaniItàlia Francesco Camusso
1935Itàlia Giuseppe OlmoItàlia Learco GuerraItàlia Mario Cipriani
1936Itàlia Angelo VarettoItàlia Carlo RomanattiItàlia Olimpio Bizzi
1937Itàlia Cesare del CanciaItàlia Pierino FavalliItàlia Marco Cimatti
1938Itàlia Giuseppe OlmoItàlia Pierino FavalliItàlia Alfredo Bovet
1939Itàlia Gino BartaliItàlia Aldo BiniItàlia Osvaldo Bailo
1940Itàlia Gino BartaliItàlia Pietro RimoldiItàlia Aldo Bini
1941Itàlia Pierino FavalliItàlia Mario RicciItàlia Piero Chiappini
1942Itàlia Adolfo LeoniItàlia Antonio BevilacquaItàlia Pierino Favalli
1943Itàlia Cino CinelliItàlia Glauco ServadeiItàlia Quirino Toccacelli
1944-1945. No disputada per culpa de la Segona Guerra Mundial
1946Itàlia Fausto CoppiFrança Lucien TeisseireItàlia Mario Ricci
1947Itàlia Gino BartaliItàlia Ezio CecchiItàlia Sergio Maggini
1948Itàlia Fausto CoppiItàlia Vittorio RosselloItàlia Fermo Camellini
1949Itàlia Fausto CoppiItàlia Vito OrtelliItàlia Fiorenzo Magni
1950Itàlia Gino BartaliItàlia Nedo LogliItàlia Oreste Conte
1951França Louis BobetFrança Pierre BarbotinItàlia Loretto Petrucci
1952Itàlia Loretto PetrucciItàlia Giuseppe MinardiFrança Serge Blusson
1953Itàlia Loretto PetrucciItàlia Giuseppe MinardiBèlgica Valère Ollivier
1954Bèlgica Rik van SteenbergenFrança Francis AnastasiItàlia Giuseppe Favero
1955Bèlgica Germain DerijckeFrança Bernard GauthierFrança Jean Bobet
1956Bèlgica Fred de BruyneItàlia Fiorenzo MagniBèlgica Jozef Planckaert
1957Espanya Miquel PobletBèlgica Fred de BruyneRegne Unit Brian Robinson
1958Bèlgica Rik van LooyEspanya Miquel PobletFrança André Darrigade
1959Espanya Miquel PobletBèlgica Rik van SteenbergenBèlgica Leon van Daele
1960França René PrivatFrança Jean GraczykBèlgica Yvo Molenaers
1961França Raymond PoulidorBèlgica Rik van LooyItàlia Rino Benedetti
1962Bèlgica Emile DaemsBèlgica Yvo MolenaersBèlgica Louis Proost
1963França Joseph GroussardRFA Rolf WolfshohlBèlgica Willy Schroeders
1964Regne Unit Tom SimpsonFrança Raymond PoulidorBèlgica Willy Blocklandt
1965Països Baixos Arie den HartogItàlia Vittorio AdorniItàlia Franco Balmamion
1966Bèlgica Eddy MerckxItàlia Adriano DuranteBèlgica Herman Van Springel
1967Bèlgica Eddy MerckxItàlia Gianni MottaItàlia Franco Bitossi
1968RFA Rudi AltigFrança Charly GrosskostItàlia Adriano Durante
1969Bèlgica Eddy MerckxBèlgica Roger de VlaeminckItàlia Marino Basso
1970Itàlia Michele DancelliPaïsos Baixos Gerben KarstensBèlgica Eric Leman
1971Bèlgica Eddy MerckxItàlia Felice GimondiSuècia Gösta Pettersson
1972Bèlgica Eddy MerckxItàlia Gianni MottaItàlia Marino Basso
1973Bèlgica Roger de VlaeminckItàlia Wilmo FrancioniItàlia Felice Gimondi
1974Itàlia Felice GimondiBèlgica Eric LemanBèlgica Roger de Vlaeminck
1975Bèlgica Eddy MerckxItàlia Francesco MoserFrança Guy Sibille
1976[1]Bèlgica Eddy MerckxItàlia Wladimiro Panizza-
1977Països Baixos Jan RaasBèlgica Roger de VlaeminckBèlgica Wilfried Wesemael
1978Bèlgica Roger de VlaeminckItàlia Giuseppe SaronniItàlia Alessio Antonini
1979Bèlgica Roger de VlaeminckItàlia Giuseppe SaronniNoruega Knut Knudsen
1980Itàlia Pierino GavazziItàlia Giuseppe SaronniPaïsos Baixos Jan Raas
1981Bèlgica Alfons de WolfBèlgica Roger de VlaeminckFrança Jacques Bossis
1982França Marc GomezFrança Alain BondueItàlia Moreno Argentin
1983Itàlia Giuseppe SaronniItàlia Guido BontempiPaïsos Baixos Jan Raas
1984Itàlia Francesco MoserIrlanda Seán KellyBèlgica Eric Vanderaerden
1985Països Baixos Hennie KuiperPaïsos Baixos Teun van VlietItàlia Silvano Riccò
1986Irlanda Seán KellyEstats Units Greg LeMondItàlia Mario Beccia
1987Suïssa Erich MaechlerBèlgica Eric VanderaerdenItàlia Guido Bontempi
1988França Laurent FignonItàlia Maurizio FondriestPaïsos Baixos Steven Rooks
1989França Laurent FignonPaïsos Baixos Frans MaassenItàlia Adriano Baffi
1990Itàlia Gianni BugnoAlemanya Rolf GolzFrança Gilles Delion
1991Itàlia Claudio ChiappucciDinamarca Rolf SorensenBèlgica Eric Vanderaerden
1992Irlanda Seán KellyItàlia Moreno ArgentinBèlgica Johan Museeuw
1993Itàlia Maurizio FondriestItàlia Luca GelfiItàlia Maximilian Sciandri
1994Itàlia Giorgio FurlanItàlia Mario CipolliniItàlia Adriano Baffi
1995França Laurent JalabertItàlia Maurizio FondriestItàlia Stefano Zanini
1996Itàlia Gabriele ColomboUcraïna Alexander GontxenkovItàlia Michele Coppolillo
1997Alemanya Erik ZabelItàlia Alberto ElliItàlia Biagio Conte
1998Alemanya Erik ZabelFrança Emmanuel MagnienFrança Frédéric Moncassin
1999Bèlgica Andrei TxmilAlemanya Erik ZabelPolònia Zbigniew Spruch
2000Alemanya Erik ZabelItàlia Fabio BaldatoEspanya Óscar Freire
2001Alemanya Erik ZabelEspanya Oscar FreireLetònia Romāns Vainšteins
2002Itàlia Mario CipolliniEstats Units Fred RodriguezSuïssa Markus Zberg
2003Itàlia Paolo BettiniItàlia Mirko CelestinoItàlia Luca Paolini
2004Espanya Óscar FreireAlemanya Erik ZabelAustràlia Stuart O'Grady
2005Itàlia Alessandro PetacchiAlemanya Danilo HondoNoruega Thor Hushovd
2006Itàlia Filippo PozzatoItàlia Alessandro PetacchiItàlia Luca Paolini
2007Espanya Óscar FreireAustràlia Allan DavisBèlgica Tom Boonen
2008Suïssa Fabian CancellaraItàlia Filippo PozzatoBèlgica Philippe Gilbert
2009Regne Unit Mark CavendishAlemanya Heinrich HausslerNoruega Thor Hushovd
2010Espanya Óscar FreireBèlgica Tom BoonenItàlia Alessandro Petacchi
2011AUS Matthew GossSUI Fabian CancellaraBEL Philippe Gilbert
2012AUS Simon GerransSUI Fabian CancellaraItàlia Vincenzo Nibali
2013Alemanya Gerald CiolekEslovàquia Peter SaganSuïssa Fabian Cancellara
2014NOR Alexander KristoffSUI Fabian CancellaraGBR Ben Swift
2015GER John DegenkolbNOR Alexander KristoffAUS Michael Matthews
2016FRA Arnaud DemareGBR Ben SwiftBEL Jurgen Roelandts
2017POL Michał KwiatkowskiEslovàquia Peter SaganFRA Julian Alaphilippe
2018ITA Vincenzo NibaliAUS Caleb EwanFRA Arnaud Démare

Referències

  1. Jean-Luc Vandenbroucke (3r classificat a l'arribada) fou desqualificat

Enllaços externs

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Milà-Sanremo Modifica l'enllaç a Wikidata