Escalada ciclista a Montjuïc

Escalada ciclista a Montjuïc
Escalada a Montjuïc 2007
Detalls de la cursa
Datamitjans octubre
RegióCatalunya
Disciplinacarretera
Tipusun dia
OrganitzadorEsport Ciclista Barcelona
Història
Primera edició1965
Edicions44
Darrera edició2007
Primer vencedorEspanya Federico Martín Bahamontes
Més triomfsBèlgica Eddy Merckx (6)
Darrer vencedorEspanya Daniel Moreno
Modifica dades a Wikidata

L'Escalada al Castell de Montjuïc era una prova ciclista de gran prestigi dins del panorama ciclista català. Es disputa cap al mes d'octubre i serveix per posar fi a la temporada ciclista professional. Era organitzada per l'Esport Ciclista Barcelona i se celebra des de l'any 1965.

La prova es disputa en un circuit a la muntanya de Montjuïc. Es disputen diverses proves (veterans, femenines, inferiors i aficionats), però la més important és la categoria d'elit per a professionals, que es disputa en dos sectors. El primer és la prova en línia, on es realitzen cinc escalades al circuit complet, i la segona el una cronoescalada, on es realitzen dues escalades al circuit complet. El vencedor és el corredor que acumula menys temps en el còmput global de les dues proves.

Grans campions han inscrit el seu nom com a campions de la prova, entre ells Eddy Merckx (6 cops), Marino Lejarreta (5 cops) o Raymond Poulidor (3 cops).

Palmarès

AnyVencedorSegonTercer
1965
(març)
Espanya Federico Martín BahamontesEspanya Julio JiménezEspanya Joaquim Galera
1965
(octubre)
França Raymond PoulidorEspanya Federico Martín BahamontesEspanya Joaquim Galera
1966Bèlgica Eddy MerckxBèlgica Ferdinand BrackeFrança Lucien Aimar
1967França Raymond PoulidorEspanya Joaquim GaleraItàlia Felice Gimondi
1968França Raymond PoulidorBèlgica Ferdinand BrackeEspanya Joaquim Galera
1969Itàlia Gianni MottaItàlia Felice GimondiEspanya Luis Ocaña
1970Bèlgica Eddy MerckxEspanya Luis OcañaPortugal Joaquim Agostinho
1971Bèlgica Eddy MerckxEspanya Agustín Tamames IglesiasEspanya Luis Ocaña
1972Bèlgica Eddy MerckxEspanya Gonzalo Aja BarquínEspanya Antonio Martos Aguilar
1973Espanya Jesús ManzanequeEspanya Josep Pesarrodona AltimiraEspanya Luis Ocaña
1974Bèlgica Eddy MerckxEspanya Antonio Martos AguilarEspanya Vicente López Carril
1975Bèlgica Eddy MerckxPaïsos Baixos Joop ZoetemelkPortugal José Martins Freitas
1976Bèlgica Michel PollentierPaïsos Baixos Joop ZoetemelkPortugal Joaquim Agostinho
1977França Bernard ThevenetEspanya José Enrique Cima PradoEspanya Francisco Galdós Gauna
1978Bèlgica Michel PollentierEspanya Eulalio Garcia PeredaEspanya Vicent Belda Vicedo
1979Bèlgica Claude CriquielionEspanya Pere Vilardebó VilaPaïsos Baixos Joop Zoetemelk
1980Espanya Marino LejarretaEspanya Antoni Coll PontanillaPortugal Joaquim Agostinho
1981Països Baixos Joop ZoetemelkEspanya Pere Muñoz Machín RodríguezEspanya Alberto Fernández Blanco
1982Espanya Marino LejarretaPaïsos Baixos Joop ZoetemelkEspanya Pere Muñoz Machín Rodríguez
1983Espanya Marino LejarretaIrlanda Sean KellyEspanya Pere Muñoz Machín Rodríguez
1984Bèlgica Claude CriquielionEspanya Josep Lluís Laguía MartínezEspanya Iñaki Gastón Crespo
1985Espanya Vicent Belda VicedoBèlgica Claude CriquielionPaïsos Baixos Joop Zoetemelk
1986Espanya Vicent Belda VicedoFrança Laurent FignonEspanya Pedro Delgado Robledo
1987Espanya Álvaro Pino CouñagoPaïsos Baixos Joop ZoetemelkEspanya Vicent Belda Vicedo
1988Espanya Marino LejarretaEspanya Álvaro Pino CouñagoEspanya Vicent Belda Vicedo
1989Països Baixos Erik BreukinkEspanya Marino LejarretaEspanya Pedro Delgado Robledo
1990Espanya Marino LejarretaBèlgica Eric van LanckerEspanya Iñaki Gastón Crespo
1991Colòmbia Oliverio RincónEspanya Joaquim LlachPaïsos Baixos Erik Breukink
1992Suïssa Alex ZülleSuïssa Toni RomingerColòmbia Oliverio Rincón
1993Itàlia Maurizio FondriestItàlia Claudio ChiapucciColòmbia Oliverio Rincón
1994Suïssa Tony RomingerItàlia Claudio ChiapucciEspanya Félix García Casas
1995Itàlia Claudio ChiapucciSuïssa Mauro GianettiItàlia Francesco Casagrande
1996Suïssa Fabian JekerSuïssa Mauro GianettiEspanya Daniel Clavero Sebastián
1997França Laurent JalabertSuïssa Alex ZülleEspanya Daniel Clavero Sebastián
1998Suïssa Fabian JekerEspanya Abraham Olano ManzanoEspanya Melcior Mauri Prat
1999Rússia Andrei ZintchenkoEspanya Melcior Mauri PratEspanya Miguel Ángel Martín Perdiguero
2000Suïssa Fabian JekerEspanya José Luis Rubiera VigilEspanya Óscar Freire Gómez
2001Espanya Joaquim Rodríguez OliverEspanya Joseba Beloki DorronsoroEspanya Óscar Sevilla Ribera
2002Espanya Joseba BelokiEspanya Félix García CasasEspanya Manuel Beltrán Martínez
2003Espanya José Iván GutiérrezEspanya Sergio Pérez GómezEspanya Joaquim Rodríguez Oliver
2004Espanya Samuel Sánchez GonzálezEspanya Roberto Laiseka JaioEspanya Joaquim Rodríguez Oliver
2005Espanya Samuel Sánchez GonzálezEspanya Carlos Sastre CandilEspanya Joaquim Rodríguez Oliver
2006Espanya Igor AntónEspanya Alberto Losada AlguacilEspanya Joaquim Rodríguez Oliver
2007Espanya Daniel MorenoEspanya Samuel Sánchez GonzálezEspanya Carlos Sastre Candil

Enllaços externs