Ciutat Pubilla de la Sardana

La Ciutat Pubilla de la Sardana és un municipi al qual se li han reconegut els seus mèrits i la seva tasca del foment i difusió de la sardana, i que es constitueix anyalment en la capital de la Diada de la Sardana. Aquesta festa la va instituir l'Obra del Ballet Popular l'any 1960.[1]

El foment de la sardana, tal com l'entenia l'Obra del Ballet Popular, conduïda en aquells moments per Josep Mainar i Pons, Lluís Moreno i Pallí, i Joan Bertran i Gargallo, tenia aleshores una dimensió patriòtica que amb el temps, i especialment a causa de l'adveniment de lademocràcia i la recuperació de les institucions nacionals, s'ha convertit en més festiva en els darrers anys.

Des de 1988 també se celebra un aplec de nivell internacional a una altra localitat de fora de Catalunya a part de la designada "Ciutat Pubilla".

Entre els trets característics de cada proclamació, n'hi ha uns quants que han esdevingut consuetudinàriament i que s'han anat repetint cada any:

  • Lliçó Magistral: S'ha encarregat a una alguna persona de la localitat de rellevància intel·lectual perquè fes un estudi de la sardana.
  • Missatge al Món Sardanista: S'ha encomanat cada any a alguna persona rellevant de Catalunya que fes un comentari de com veu ell la sardana i la transmet.
  • Medalles (mèrit sardanista, musical, cívic i a la dansa popular catalana): Per guardonar a persones que hagin destacat en cada conreu.
  • Monument: Cada població ha aprofitat l'avinentesa per erigir un monument a la sardana.
  • Sardana del Pubillatge: Sardana demanada a un compositor per cada pubillatge.
  • Pubilla Universal de la Sardana: En cada edició s'ha escollit una donzella de la població perquè fos la pubilla (en els darrers anys s'ha substituït la pubilla pels sardanistes d'honor, que cada lloc opta segons el seu criteri).
  • Les claus: Cada Ciutat Pubilla confecciona una clau que és col·locada al clauer que conté totes les de les diferents ciutats. Aquest clauer roman guardat per la ciutat durant l'any que ostenta el títol, lliurant-lo a la propera, en les festes de proclamació.

Relació de ciutats pubilles

AnyMunicipiComarcaMissatge al món sardanistaSardana pubillatgeMedalla mèritMonumentLliçó magistralAplec Internacional
1960GironaGironèsJosep MainarManuel SaderraJosep Gahit
1961LleidaSegriàJosep MainarRicard ViladesauJosep MiracleJulià Riu
1962CeretVallespirAlbert SchweitzerNo n'hi haguéAmics dels Concerts de l'ACF BarcelonaNo se'n féu
1963ManresaBagesFrancesc de Borja MollFrancesc JuanolaBernat FiguerasJaume SoldevilaJosep Junyent
1964ReusBaix CampJosep CarnerFrancesc JuanolaJosep CollNo se'n féuJosep Mainar
1965BanyolesPla de l'EstanyCaterina AlbertEnric GratacòsJosep MainarJoan de PalauRafael Angelats
1966L'Hospitalet de LlobregatBarcelonèsJosep MiracleAntoni AlborsJosep GibertRamon SabiEnric Piera
1967La Pobla de SegurPallars JussàRamon AramonMontserrat i Assumpció RocafortLlorenç TorrentNo se'n féuLlorenç Sànchez
1968OlotGarrotxaPau CasalsJoan HernàndezSebastià GràciaXavier CarbonellJoan Casulà
1969L'Espluga de FrancolíConca de BarberàJoan MiróJosep Maria BernatJosep BaróJosep MiretLluís Virgili
1970BergaBerguedàJosep Trueta i RaspallFrancesc Mas RosJosep Maria ForésJosep Maria BrullJaume Sànchez
1971Lloret de MarLa SelvaLluís Moreno i PallíDomènec MonerFrancesc Soler i MasDomènec FitaEsteve Fàbregas
1972BellpuigUrgellRaimonConrad SalóSalvador CasanovaJosep CastellanaJosep Vallverdú
1973TarragonaTarragonèsSalvador EspriuTomàs Gil i MembradoACF BarcelonaJosep Maria BrullCarles Cepero
1974IgualadaAnoiaCassià Maria Just i RibaJoan LloansíLluís Moreno i PallíJosep Maria CodinaJosep Romeu
1975Torroella de MontgríBaix EmpordàJoan Oliver Pere QuartJosep Font i FontJoaquim AlquezaJosep MundetLluís Pericot
1976GranollersVallès OrientalLluís Maria XirinacsConrad SalóJuli SanclimensJosep RicardJosep Verde i Aldea
1977BanyulsRossellóJosep TarradellasMax HavartJosep VidalouPere Verdaguer
1978TonaOsonaJoan AlavedraValentí MiserachsJosep GelisJosep RicardFrancesc Roig
1980Les Borges BlanquesGarriguesJoan OróLluís LloansíSalvador DarocaVictor PallarésJaume Segarra
1981Santa Coloma de FarnersLa SelvaMaria Aurèlia Capmany i FarnésJosep CarbóJoan BertranJosep Martí SabéJosep Maria Mas Solench
1982Prats de MollóVallespirJosep DeloncleMax HavartRoger RaynaltEmanuel Pérez ValienteRenada-Laura Portet
1983SolsonaSolsonèsPere CasaldàligaJoan RourePere PuigCuadrench, Davins, FreixesRamon Gualdo
1984Sant Sadurní d'AnoiaAlt PenedèsOriol MartorellLluís BuscaronsAntoni CasanovaRamon RuizJosep Juanola
1985Sant Llorenç de CerdansVallespirJosep Benet[2]Max HavartFrancina BorisBruno BiethAlícia Marcet
1986Premià de MarMaresmeTilbert Dídac StegmannCarles SantiagoJosep GendrauCol·lectiuSalvador Moragas
1987SantpedorBagesJosep Maria AinaudJoan LàzaroPere GuardiolaXavier BarconsJaume Prat
1988BadalonaBarcelonèsNarcís-Jordi AragóTomàs Gil i MembradoFay D. JacobyEster AlbardaneJoan Pich i SantasusanaAmsterdam
1989FlixRibera d'EbreFederico Mayor ZaragozaJoan Bta. SabatéSardanista:
Pau Urrea
Musical:
Manuel Saderra
Germà MarchJoan Maria PujalsParís
1990SalouTarragonèsJoaquim XicoyRicard ViladesauSardanista:
Sebastià Alba
Musical:
Ricard Viladesau
Artur AldomàJoan VidalZuric
1991LlançàAlt EmpordàPere CaldersManuel SaderraSardanista:
Josep Ventura
Musical:
Fèlix Martínez
Bonaventura AnsonMaria Mercè RocaTolosa de Llenguadoc
1992Mollet del VallèsVallès OrientalAntoni DeigJosep SolàSardanista:
Rafael Angelats
Musical:
Lluís Albert
Lluís GueilburtJosep Lluís VilasecaBrussel·les
1993MartorellBaix LlobregatNúria FeliuDaniel GasullaSardanista:
Maria Aguila i Francesc Salas
Musical:
Domènec Moner
Francesc QuerolIgnasi RieraFlorència
1994CerveraSegarraAvel·lí Artís-GenerMarsella
1995EncampAndorraEliseu ClimentHannover
1996CalellaMaresmeAntoni MirLuxemburg
1997Sant Joan de les AbadessesRipollèsJoan Pau AlduyCeret
1998TerrassaVallès OccidentalEsther, Montserrat, Elena, Rut i Laura (pubilles)Innsbruck
1999ManlleuOsonaSebastià M. BardoletLausana
2000Cassà de la SelvaGironèsAntoni Baldinol'Alguer
2001Malgrat de MarMaresmeJoaquim Colomé i AlsinaCopenhaguen
2002El VendrellBaix PenedèsJordi Pujol i SoleyLisboa
2003RipollRipollèsDaniel Palomeras i CasadejúsManchester
2004PalamósBaix EmpordàAntoni Ros-MarbàGraz
2005Molins de ReiBaix LlobregatGerard Claret i SerraVíctor Cordero CharlesRoser GarrigaGemma TribóHaarlem
2006EsparregueraBaix LlobregatVicenç Villatoro i LamollaMalmö
2007Santa Coloma de GramenetBarcelonèsJoan Vidal i GayolàFrankfurt del Main
2008Sant Climent de LlobregatBaix LlobregatTallinn
2009MataróMaresmeJoan PeraMarc Timon i BarcelóIago VilamanyàJoaquim Dorda i VenturaLuxemburg
2010L'EscalaAlt EmpordàJosep Maria Simon
2011OrganyàAlt UrgellXesco EsparJaume RiuJosep CervillaVicens Llorca
2012
2013Arenys de MuntMaresme
2014BarcelonaBarcelonès
2015CalellaMaresme
2016MollerussaPla d'Urgell
2017FigueresAlt Empordà

Vegeu també

Referències

Enllaços externs