Camp de Túria

Infotaula de geografia políticael Camp de Túria
RTuria1 Benaguasil.jpg

Localització
Mapa del Camp de Túria.png
39° 37′ 30″ N, 0° 35′ 42″ O / 39° 37′ 30″ N, 0° 35′ 42″ O / 
AutonomiaPaís Valencià
Provínciaprovíncia de València
CapitalLlíria
Municipis16
Conté
Població
Total155250 hab. (2015)
• Densitat188,63 hab/km²
LlenguaValencià i
Castellà (Gàtova, Loriguilla, Marines i Sant Antoni de Benaixeve)
Geografia
Superfície823,04 km²
Limita amb
Modifica dades a Wikidata

El Camp de Túria és una comarca valencianoparlant del centre del País Valencià, amb capital a Llíria.

Geografia

Limita pel nord amb l'Alt Palància, a l'est amb el Camp de Morvedre i l'Horta Nord, al sud amb l'Horta Oest i la Foia de Bunyol, i a l'oest amb els Serrans.

Els municipis d'aquesta comarca són:

el Camp del Túria (2015)
Municipi    Població    Extensió    Densitat
Benaguasil10.93625,40430,55
Benissanó2.2332,28979,39
Bétera22.34975,10297,59
Casinos2.78541,4867,14
l'Eliana17.4368,771.988,14
Gàtova36430,4111,97
Llíria22.745227,9899,77
Loriguilla1.95372,4029,98
Marines1.85935,7252,04
Nàquera6.20438,71160,27
Olocau1.67037,4044,65
la Pobla de Vallbona22.99433,10694,68
Riba-roja de Túria21.39157,49372,08
Sant Antoni de Benaixeve7.9818,74913,16
Serra3.14257,2954,84
Vilamarxant9.20871,08129,54
Total155.250823,351021,25

Història

La comarca del Camp de Túria és de creació moderna, l'any 1970, i comprèn l'antiga comarca del Camp de Llíria, part de la Calderona, i part del Pla de Quart. Aquestes comarques antigues apareixen al mapa de comarques d'Emili Beüt "Comarques naturals del Regne de València" publicat l'any 1934. Diverses propostes de comarcalització hi han inclòs també els municipis riberencs del Túria mitjà (Pedralba, Bugarra i Xestalgar).

La comarca es divideix en tres subcomarques geogràfiques i històriques, que són:

Administració

Resultats electorals municipals 2011

PartitVotsPercentatgeRegidors
Partido Popular37.41247,80%112
Partit Socialista del País Valencià 20.72326,48%68
Coalició Compromís8.18010,45%15
Esquerra Unida del País Valencià4.1235,27%7
Units per València3970,51%0
Unión Progreso y Democracia3530,45%0
Independents3360,43%3
Altres8.54410,91%19

Vegeu també

Bibliografia

  • «El Camp de Llíria o de Túria». A: Juan Piqueras Haba (director). Geografia de les comarques valencianes (en valencià). vol. III: Les comarques centrals (I). València: Foro Ediciones, S. L., 1995, p. 187-224. ISBN 84-8186-021-2.