Camp de Morvedre

Infotaula de geografia políticaEl Camp de Morvedre
Castillo de Sagunto, Valencia, España, 2015-01-03, DD 09-11 HDR.JPG
Castell de Sagunt

Localització
Mapa del Camp de Morvedre.png
39° 40′ 48″ N, 0° 16′ 41″ O / 39° 40′ 48″ N, 0° 16′ 41″ O / 
AutonomiaPaís Valencià
Provínciaprovíncia de València
CapitalSagunt
Municipis16
Conté
Població
Total90063 hab. (2015)
• Densitat332,21 hab/km²
LlenguaValencià
Geografia
Superfície271,1 km²
Limita amb
Modifica dades a Wikidata

El Camp de Morvedre és una comarca costanera del centre del País Valencià. Situada a la província de València, amb capital a Sagunt. El seu nom al·ludeix a l'antiga denominació de Morvedre, nom que va rebre Sagunt fins al segle XIX.

Toponímia

El nom de Morvedre procedeix del llatí "Muri Veteri" i significa Murs Vells al·ludint a l'antiguitat de la població de Morvedre (nom de Sagunt fins al segle XIX ) i de les seves muralles defensives.

Geografia

Limita pel nord amb la Plana Baixa, a l'est amb la Mar Mediterrània, al sud amb l'Horta Nord, i a l'oest amb el Camp de Túria i l'Alt Palància. Els municipis d'aquesta comarca són:

Localització del Camp de Morvedre respecte del País Valencià.svg


El Camp de Morvedre (2015)
Municipi    Població    Extensió    Densitat
Albalat dels Tarongers1.17821,3455,20
Alfara de la Baronia52611,7144,92
Algar de Palància50313,1538,25
Algímia d'Alfara1.04814,4572,53
Benavites6264,27146,60
Benifairó de les Valls2.2394,35514,71
Canet d'en Berenguer6.4263,841.673,44
Estivella1.38020,9265,97
Faura3.4771,642.120,12
Gilet3.31411,28293,79
Petrés9771,87522,46
Quart de les Valls1.0568,43125,27
Quartell1.5573,18489,62
Sagunt64.977132,36490,66
Segart1706,6425,60
Torres Torres64211,7754,5
Total90.063271,20332,09


Història

La comarca del Camp de Morvedre és de creació moderna, l'any 1989, i comprèn l'antiga comarca de les Valls de Morvedre, i part de la històrica Calderona. Aquestes comarques antigues apareixen al mapa de comarques d'Emili Beüt "Comarques naturals del Regne de València" publicat l'any 1934.

Llengua

El Camp de Morvedre està situada dins l'àmbit lingüístic catalanoparlant.

Delimitacions històriques

Aquesta comarca és de creació moderna, l'any 1989, i comprèn l'antiga comarca de la Vall de Segó, i part de la històrica Calderona. Aquestes comarques antigues apareixen al mapa de comarques d'Emili Beüt "Comarques naturals del Regne de València" publicat l'any 1934. Amb anterioritat es cita al llibre històric d'Emma Dunia Vidal Prades denominat "La Cartoixa de Vall de Crist en la fi de l'Antic Règim"; que la Cartoixa de Valldecrist va posseir terrenys, masies i cases; sota la seva jurisdicció, durant els anys en què va estar vigent.

Vegeu també