Baix Maestrat

Infotaula de geografia políticael Baix Maestrat
Alcalá Chivert Campanario.JPG
Campanar d'Alcalà de Xivert

Localització
Mapa del Baix Maestrat.png
40° 28′ 15″ N, 0° 28′ 29″ E / 40° 28′ 15″ N, 0° 28′ 29″ E / 
AutonomiaPaís Valencià
Provínciaprovíncia de Castelló
CapitalVinaròs
Municipis18
Conté
Població
Total83971 hab. (2008)
• Densitat68,75 hab/km²
LlenguaValencià
Geografia
Superfície1221,40 km²
Limita amb
Modifica dades a Wikidata

El Baix Maestrat és una comarca del nord del País Valencià, amb capital a Vinaròs. Fa de límit nord-oriental amb Catalunya, per la comarca del Montsià, i toca la comarca aragonesa del Matarranya. A l'est limita amb la mar Mediterrània. Al sud limita amb la Plana Alta i a l'interior (oest) limita amb l'Alt Maestrat i els Ports.

Municipis

Els municipis d'aquesta comarca són:

El Baix Maestrat (2015)
Municipi    Població    Extensió    Densitat
Alcalà de Xivert7.255167,5643,30
Benicarló26.40347,86551,67
Càlig2.04927,4774,59
Canet lo Roig74668,6710,86
Castell de Cabres1630,720,52
Cervera del Maestrat74893,207,11
la Jana71419,5036,62
Peníscola7.44478,9794,26
la Pobla de Benifassà228136,001,68
Rossell1.02074,9313,61
la Salzadella76249,9215,26
Sant Jordi102036,4927,95
Sant Mateu1.99564,6230,87
Sant Rafel del Maestrat50221,1523,74
Santa Magdalena de Polpís81066,4912,18
Traiguera1.53459,7625,67
Vinaròs28.19095,46295,31
Xert77982,519,44
Total82.1201221,3267,24

Economia

Les activitats tradicionals són, entre d'altres, l'agricultura (cítrics, oliveres, carxofes...) i la pesca. La carxofa de Benicarlódenominació d'origen. Des de finals del segle XX, el turisme s'ha convertit en un motor econòmic important per a la comarca.

Gastronomia

Entre els plats tradicionals destaca la fideuà i l'arrossejat. És molt famós també el llagostí de Vinaròs i el caragol punxent i el suquet de peix de Peníscola.

Història

Localització de la comarca natural del Baix Maestrat segons l'estudi de comarcalització d'Emili Beüt i Belenguer.

L'actual comarca del Baix Maestrat comprén les subcomarques històriques de la Tinença de Benifassà i els Plans de Vinaròs, els quals no formaven part d'una històrica comarca del Baix Maestrat en el qual sí que formaven part les localitats d'Albocàsser i Tírig (a l'actual Alt Maestrat), les Coves de Vinromà, Sarratella, la Torre d'en Doménec, i Vilanova d'Alcolea (a la Plana Alta). La comarca antiga apareix al mapa de comarques d'Emili Beüt "Comarques naturals del Regne de València" publicat l'any 1934.

Llocs d'interés natural

La serra d'Irta és el tros costaner sense urbanitzar més gran del País Valencià, declarat parc natural en l'any 2002, resistint als interessos urbanístics.

Llengua

Al Baix Maestrat la llengua predominant és el valencià.

Vegeu també